20.11.2020, 11:58
16 listopada, od przeszło 25 lat obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Naprawdę dużo osób każdego dnia spotyka się z brakiem akceptacji i to właśnie ten dzień ma o tym informować. Jest to między innymi nakłanianie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów, żeby zajęli się rozwiązaniem tego sporego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy przede wszystkim na tym, by wyeliminować nietolerancję przez nauczanie, ale również organizowanie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu promowanie tolerancji i zachęcanie do braku agresji wobec osób szykanowanych z wielu powodów.
Częściej występujące akty przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji, były powodem stworzenia tego rozwiązania. Zarejestrowano jednak, że to właśnie te mniejszości spotykają się z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników. Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma okazać się pomocne w odnalezieniu głębszych motywów kiełkowania nietolerancji, ale także mają wyjaśniać, jak krzywdzące potrafią być objawy nietolerancji dla osób krzywdzonych. Aby dociec, czym faktycznie jest akceptowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz akceptacja różnic indywidualnych, przydatne są tego rodzaju działania, które bezwzględnie stają się pomocne w tym zakresie. Równie dobrze ma pouczać, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, zrozumienia innych ludzi, ale też doceniania różnych kultur.
Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili ogólny apel, w którym okazują niebywałe wsparcie dla ofiar werbalnej oraz fizycznej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Pod jednogłośnym manifestem wstawił się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność tego dnia będzie ukazywana poprzez zawieszanie kolorowych flag oraz podświetlenie wielu budynków, jak powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został podświetlony wyjątkowo most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.
08.04.2020, 10:19
29.06.2020, 15:49
30.05.2020, 15:17
07.07.2020, 11:31